TESE

teseSperm Elde Etme Yöntemleri

Normal yollar ile sperm hücresi elde edilememesi durumuna "azospermi" denilmektedir. Azospermi durumunda sperm elde etmek için cerrahi ​yöntemlere başvurmak gerekir.

Başlıca sperm elde etme yöntemleri;

​PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu):

Testislerin üzerindeki epididimlere ince bir iğne ile girerek içerisindeki spermleri çekme yöntemidir. Testislerin içerisinde bulunduğu skrotum isimli kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile uygulanır. Sadece obstrüktif azospermi olgularında uygulanabilir. Bu yöntemle sperm elde edilemezse testisten sperm elde etme yöntemlerine geçilir.

PTSA (Perkutan Testiküler Sperm Aspirasyonu):

Testislerin içinde bulunduğu kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile testislere girerek testis dokusundan örnek alınmasıdır. Bu yöntemle sperm elde edilemezse TESE’ye geçilir.

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu):

Testislerin içerisinde bulunduğu kese ve herbir testisi çevreleyen tunika albuginea isimli kılıf küçük bir kesi ile açılır. Testis dokusundan küçük parçalar alınır. Kesilen bölümler dikilerek işleme son verilir.

Mikro TESE( Mikroskop altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu):

​Testislerin içerisinde bulunduğu kese ve herbir testisi çevreleyen tunika albuginea isimli kılıf küçük bir kesi ile açılır. Testis dokusu mikroskop altıda incelenerek sperm olduğu düşünülen geniş kısımlardan tübüller toplanır. Kesilen bölümler dikilerek işleme son verilir. Bu yöntem testis dokusuna daha az zarar vermektedir.

Tüm cerrahi yöntemlere rağmen sperm elde edilememesi durumunda ise, çiftin tedavisi için "sperm donasyonu" çare olabilmektedir.

Bize Ulaşın

Dr. Bahir İlter Sokak No: 7 Ortaköy, Lefkoşa - KKTC

Tel: 0548 880 80 48

Email: info@tolgatuna.com

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek