Taşıyıcı Annelik

tasiyici annelikTaşıyıcı Anne Nedir?

Taşıyıcı anne, çocuk sahibi olmak isteyen bir birey için gebe kalmayı ve doğumdan sonra çocuğu anlaştığı gibi aileye geri vermeyi kabul etmiştir.

Taşıyıcı annelik ile ilgili bilinmesi gereken 2 tanım vardır;

  • Surrogate Taşıyıcı Anne

  • Gestasyonel Taşıyıcı Annel

Surrogate Taşıyıcı Anne, aslında kendi biyolojik çocuğuna gebedir, fakat çocuk doğduktan sonra başka bir aile tarafından yetiştirilmek üzere verilecektir. Genellikle gebelik sürecinde çocuğu büyütecek olan ailenin erkeğine ait sperm ile suni döllenme yöntemi ile oluşur. Bu sayaede alıcı aile biyolojik baba ve eşidir.

Gestasyonel Taşıyıcı Anne, yukarda bahsettiğimiz tanımdan biraz daha farklıdır. Bunda ise; Sperm ve yumurta başkalarına aittir. (Sperm ve Yumurta bağışı) Surrogate Taşıyıcı Anne tamamen başkalarına ait embriyoyu alır ve gebe kalır. Bu durumda surrogate anne, gestasyonel taşıyıcı veya taşıyıcı anne olarak isimlendirilebilinir.

Başkalarına ait bir bebeği hiçbir maddi karşılık beklemeden taşımak isteyen kadınlar olsa da, genellikle gebeliğe ait tüm harcamaların (sağlık harcamaları, gebelik kıyafetleri, çalışamadığı süreyi telafi etme) dışında belirli bir ücret karşılığı bu işlem yapılmaktadır. Bu işlem pekçok ülkede yasaldır.

Kimler Taşıyıcı Anneye İhtiyaç Duyabilir?

  • Rahmin doğuştan yokluğu

  • Kanser veya başka bir nedenle rahimin erken yaşta cerrahi olarak alındığı hastalar

  • Rahmin doğuştan anormallikleri

  • Gebeliğin sonuna kadar gelmesine imkan bulunmayan myomlar

  • Kadının gebelik durumunda sağlığını tehdit eden ciddi bir hastalık varsa (kalp ve böbrek hastalıkları)

  • Pekçok kere gebe kalıp gebeliklerini canlı doğumla sonlandıramayan kadınlar

  • Endometrium hasarı veya uygunsuz endometrium nedeni ile defalarca tüp bebek denemesine rağmen gebelik elde edilememesi

  • Kimler Taşıyıcı Anne Olabilir?

Taşıyıcı anneler yakın arkadaş, akraba, hatta kadının annesi veya tamamiyle yabancı bir kadın olabilir.

Tüp Bebek Merkezi tüm yasal kanuni işlemlerin uygulamasını yaparak, işlemin uygulamasını yapar. Tabii ki bu arada Kıbrıs Tüp Bebek Merkezimiz, taşıyıcı annenin ruhsal ve fiziksel olarak işleme uygunluğunu denetlemek ve uygun görmediğimiz taşıyıcı anne adaylarını reddetmek hakkına sahiptir.

Yapılan çoğu araştırmalar şunu göstermiştir ki; Taşıyıcı annelik yapan kadınların çoğu, bu işi para karşılığı yapsalar da, insanlara yardım etmekten keyif alan, gebelik sürecinden rahatsızlık duymayan kadınlar olduğunu göstermiştir.

Bize Ulaşın

Dr. Bahir İlter Sokak No: 7 Ortaköy, Lefkoşa - KKTC

Tel: 0548 880 80 48

Email: info@tolgatuna.com

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek